Twill Scarf

TWİLL DOKUMA EŞARP/ŞAL

By  | 

Twill (Tivil) Dokuma Nedir?

Twill İngilizce bir kelime olarak “fitilli kumaş dokuması” anlamında kullanılmaktadır. 

Twill, basitçe çapraz dokuma diyebileceğimiz bir dokuma çeşididir. İplikler birbirlerini 90 derece dik ve alt üst gelecek şekilde keserek dokunurlar, böylece hem daha kalın, hem de pürüzlü bir yüzeye sahip olur. Sürtünme kuvveti fazla olduğu için kullanıldığı alanda kayma yapmaz.

Twill İpek: Diğer ipek çeşitlerine göre twill dokuma ipek daha mat ve hacimlidir. Şekil vermesi çok daha kolaydır. Twill dokuma ipek tasarımlar kolay şekil aldığından özellikle iş kadınları ve gençler tarafından sıkça tercih edilir. Başta kayma yapmaz, size vakit kaybettirmez hemen takılıp çıkılabilir.Tivil ve Sura ipek arasındaki seçimler kullanım amacınıza göre ve ürünün kendisine göre değişebilir. Bazı desenler tivilde bazı desenler ise sura ipekte daha hoş görünür.

Tesettür giyiminiz için ipek eşarp alırken, ürün açıklamasında %100 ipek olduğuna ve dokuma çeşidinin twill dokuma olmasına dikkat ediniz, istemediğiniz ya da tercih etmediğiniz bir dokuma türünü satın alıp iade veya değişimle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Twill Dokuma İpek Eşarp
Twill Dokuma İpek Şal

Twill ipek dokuma üretimler daha sert, kalıplı ve hacimli olduğundan daha kolay şekil alır, kolay kolay kırışmaz, bu sebeple çok sık ütü buharı istemez. Görünüş olarak daha mat durmakla birlikte fiyat olarak diğer ipeklere nazaran daha uygundur. Tesettür giyim markalarına göre de twill dokusu ve fiyatları değişebiliyor. Twill ipek türü günümüzde daha çok genç kesim tarafından tercih etmektedir. Gerek tok durmasından, mat oluşundan gerekse sportif bir hava katmasından gençlerin gözdesidir.

Şık davetler ya da günlük kombinleriniz için tercihinizi twill dokuma eşarp /veya şaldan yana tutarak siz de daha trend bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Twill İpek Eşarp/Şal Kullanım Ve Yıkama Talimatı:

Twill İpek hem şık görünümü hem de dokununca verdiği güzel his sebebiyle, yüzyıllardır en değerli kumaşlardan biri olmuştur. Bu sebeplerden dolayı, şal ve eşarp gibi aksesuarlarda da sıkça  tercih edilir. Ancak diğer kıyafetlerin üzerinde kullanıldıkları için twill ipek şal ve eşarpların lekelenme riski artar. Kullandığınız bir makyaj malzemesi ya da hafifçe dökülen kahveniz, bu kıymetli parçalarınızı lekeleyebilir. 

Twill İpek eşarp ve ipek şal nasıl yıkanır dediğinizde, bazı ipuçları işinizi kolaylaştıracak ve bu durumun bir felakete dönüşmesini engelleyecektir. Fakat sadece twill ipek ürünlerinizi korumak için lekelere değil, ipek kumaşları yıkarken yapılabilecek hatalara da dikkat etmelisiniz. 

Twill ipek dokumalarınızı her yıkadığınızda yeni bir risk almamanız için göz önünde bulundurabileceğiniz bazı öneriler şunlardır:

  • Boya verip vermediğini kontrol edin. Twill ipek eşarp/şal nasıl temizlenir dediğinizde ilk kesin cevabı boya verip vermediği belirler. Bunu kontrol etmek için temiz, beyaz bir bezi ıslatın. Daha sonra kumaşın az görünen küçük bir kısmını bu bezle silin. Eğer boya, beyaz beze bulaşıyorsa, ipek ürününüzü kendiniz temizlemekten vazgeçin ve bir kuru temizlemecinin yolunu tutun.
  • Twill İpek dokumanızı hassas bir deterjanla yıkayın. Twill ipek kumaşlar için üretilmiş bir ürünü tercih edin. Ürünün ambalajını dikkatlice okuyarak, kullanım talimatlarını inceleyin.
  • Twill ipek eşarp/şallarınızı kurutma makinesinde kurutmayın. Bu makinelerin uyguladığı ısı, eşarp ya da şalınızın zarar görmesine ve çekmesine sebep olabilir.
  • Çamaşır suyu kullanmaktan kaçının. Twill ipek dokuma eşarp/şal nasıl yıkanır dediğinizde çamaşır suyu gibi sert kimyasallardan kaçınmak, doğal liflerini korumak için faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir