Abaya

TESETTÜR ABAYA

By  | 

ABAYA NEDİR?

Abaya Orta Doğu ülkelerinde kadınların tercih ettiği vazgeçilmez bir dış giyim parçasıdır. Genellikle siyah renkte üretilen fakat son yıllarda renk ve model çeşitliliği gösteren islami değerlere uygun dış kıyafettir. Özellikle özel davetlerde tercih edilen abayaların en belirgin özelliği işleme detaylı ve gösterişli olmasıdır. Biçim olarak genelde iç astar kullanılmayan, salaş, bol pardösüye benzetilen elbise olarak da tanımlamak mümkün.

Tekstil dünyasında üretime geçildiği andan itibaren tek parça dış kıyafet olarak modellenen abayalar son zamanlarda trendlere uyularak bir bütün haline getirilmek amacıyla alt ve üst, iç (jile) ve dış olmak üzere iki parçadan tümlenmeye başlandı.

ABAYA TERCİHİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

KUMAŞ VE DOKU

Abaya dış ve özel gün kıyafeti olması nedeniyle, birinci ve en önemli tercihiniz kırışmaya dayanıklı kumaşa sahip olması olacaktır. Abaya kumaşları dokuları gereği nefes alıcı, giyildiğinde ağırlık yapmayan özelliğe sahip oldukları için sık ve uzun süreli kullanıma uygundur.
Doğru kumaş tercihi yaparak siz de dışarıdan bakıldığında abayanın salaş duruşlu yapısı sayesinde hem şık hem de konforlu bir görünüme sahip olacaksınız.

BOY VE BEDEN

Abaya duruş gereği giyildiğinde vücut hatlarını belli etmeyecek, bol bir biçimde tasarlanmıştır. Bu nedenle asla kendi vücut ölçülerinizin dışına çıkmayın. Abayanızın boy ölçüsünü ise ayak bileği hizanızda tutup şıklığınızı mutlaka yüksek topuklu ayakkabı ile desteklemelisiniz.

RENK VE TON

Koyu tonların asil ve zarif güzelliğini şüphesiz hepiniz biliyor olmalısınız. Sade ve şık bir görünüme sahip olmak istiyorsanız kesinlikle renk tercihiniz koyu olmalıdır. Bu sayede abayanızın saç örtüsünde daha canlı renkler tercih ederek abayanızı ortaya çıkarabilir davetin en şık kadını siz olabilirsiniz.

ÖZEL GÜNLERİNİZ İÇİN DERLEDİĞİMİZ 5 ŞIK ABAYA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir