Ferace

Tarzınızı Yansıtan Ferace Modelleri

By  | 

Üzerimize uyan, vücut hatlarımıza göre kıyafet seçmek hemen her tekstil ürününde göz önünde bulundurduğumuz kriterlerden biridir. Çünkü giydiğimiz kıyafet ne kadar bize uygun olursa mutluluk ve öz güven orantılı olarak geri dönüş yapar.  Tesettürlü kadınlar için vücut hatlarını belli etmeyecek ferace seçimi yapmak dikkat edilen bir husustur. Her ortama uygunluğu, modern çizgilerle üretilmesi, dikiminde ince kumaşlar kullanılması yaz aylarında sıcaktan bunalmayı engellediği ve tek parça olduğundan kombin yapılmasını kolaylaştırır. Kolay kullanıma el vermesi ürünün popülaritesini arttırır. Yapımında kullanılan kumaşlar asla basit değildir.

Şimdiler de ferace kumaşını üreten dört ya da beş ülke bulunmaktadır. Mucidi olan ülkenin Japonya olduğu bilgisi aktarılmıştır ve talebin artmasıyla Endonezya ve Kore gibi diğer ülkelerde üretime başlamıştır. Fakat  bu tür kumaş üretimi ülkemizde şu an yapılmamaktadır. Renk türevlerinin  çokluğu, kumaş kalitesi, vücudu sarmaması ve hatları belli etmemesi, model üzerinde ki nakış ve işlemelerin geniş bir yelpazeye sahip olması kadınların ferace seçimini son zamanlarda  ön plana çıkartmıştır.

Vücut Hatlarına Göre Ferace Tercihi Nasıl Olmalıdır?

  • Kum saati vücut hatlarına sahip kadınlar şanslı görülürler. Çünkü omuzlar ve basenler doğru orantılıdır. Beli kemerli, kalem tarza sahip feraceler kesinlikle üzerlerinde şık duracaktır. Tercihlerini bu modellerden yana kullanmalılardır.
  • Oval vücut hatlarına sahip kadınların, alt bedenleri üst bedenlerine göre dolgundur, üst kısımları geniştir vebel oyukları belirgin değildir. Bu yüzden vücudu kesinlikle sarmayacak dökümlü kumaştan feraceler seçilmesi uygun olacaktır. Açık renkler yerine koyu renkler tercih etmelilerdir.
  • Dikdörtgen vücut hatlarına sahip kadınlar ise atletik ve ince yapılılardır. Bellerinin üst ve alt kısımlarını hacimli gösterecek ferace seçmeleri mantıklı bir karardır. Bebe ve fırfırlı yakalar, pileli ve asimetrik modellerle vücuda hacim ve kıvrım kazandırabilirler.

Tesettür Giyimde Ferace Seçimi

Son zamanlarda feraceye rağbetin çok olması model çeşitliliğini arttırmıştır. Klasik sevenler için daha düz, havalı model tercih edenler için de  yarasa kol modeller mevcuttur. Fakat üzerlerinde yer alan işlemelerin bir çok türevi olduğundan kadınların zevklerine hitap eden, alınıp dolapta bekletmeyecekleri feraceler satın almaları en doğru tercih olur.  Ayrıca sadece ayak bileğine kadar uzanan değil, farklı boy ferace üretimleri de başlamıştır. Kısa boylarda dikilen bu parçalar pantolon ve eteklerle desteklendiğinde ortaya çıkan görüntü göz kamaştırıcı kombinler oluşturur. Böylelikle hem şık olmak hem de kadınların boylarını daha net ortaya çıkarmaları kolaylaşır.

 

Kısa boylu kadınlar boyum daha kısa görünür diyerek uzun

modellere yaklaşırlar. Fakat asıl bu modeller daha kısa gözükmeyi sağlar. Bileklere kadar olan feraceler ince ve zarif gösterir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta renk seçimidir. Yaz ayarlarında açık renkler terlemeyi önler, kış aylarında ise koyu renkler yağmur yağdığında çamur sıçraması gibi şanssız olaylar karşısında kir göstermezler. Toplum arasında klişeler olarak yer etmiş gençler daha renkli orta yaşlı kadınlar ise koyu renk giymelidir tabularının dikkate alınması yerine, herkesin kendi tenine uyumlu seçimler yapmaları asil görünüm kazandırır. Ferace kumaşlarının kolay kolay kırışmaması, ütü istememesi çok önemli bir artıdır. Kaliteli kumaş tercihi alınan parçanın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Rengi atmayan ve kir tutmayan modeller seçilmesi ama bir taraftan da çamaşır suyu gibi renk bozacak kimyasalların kıyafetten uzak tutulması gerekir. Kirli feraceler kuru temizlemeye gönderilirse yıpranma payı çok az olur. İlla kendim evde temizlemek  istiyorum diyen kullanıcılar çamaşır makinesinin kısa programını kullanmalılar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir