Şal

Pamuk Şal

By  | 

Pamuk şallar dokusu itibariyle vual pamuk şal, ince pamuk şal ve kalın pamuk şal olmak üzere bünyesinde üç grup şalı barındırmaktadır. Kullanım alanlarına ve kullanım şekillerine göre çeşitlilik gösteren şalların her birinin tercih edilme sebebi  farklıdır. Bu nedenle şal seçimlerinde dokusunun pamuk olmasının yanında vual, ince ve kalın olmasına dikkat edilerek yüz tipine ve kullanım alanına göre en doğru şal tercihi yapılabilir.

Vual Pamuk Şal

İpek görünümüne sahip olan vual pamuk şalları ipek şallardan ayırt etmek oldukça zordur. İpek şallara göre daha hafif olan vual pamuk şalların diğer pamuk şallardan farkı ise parlak olmasıdır. Dört mevsim ayırt etmeksizin her dönemde rahatlıkla kullanılabilir. Vual dokusu sayesinde tek kat kullanımlarına oldukça müsaittir. Şal tokalarına, mıknatıslara hassasiyet göstermez ve iz yapmaz. Kolay kullanıma sahip olduğu gibi uzun süreli kullanımlarda da çizgi, kırışıklık vb kalıcı izleri olabildiğince minimuma indirir. Kolay yıkanabilen ve çabuk kuruyarak çok kısa sürede kullanıma hazır hale gelen pamuk vual şallar günlük yaşamda kullanılan rahatlığın vazgeçilmezi olmaya en aday şallardandır. Gerekli kombin yapıldığında özel günlerde de rahatlıkla kullanılabilir yapısı diğer bir tercih edilme sebebi olabilir. Vual pamuk şallar nefes alan yapıya sahip olduğundan gün içinde terletmez ve kötü bir görüntü oluşturmaz. Kaymaz yapısı sayesinde iğnesiz kullanılabilmektedir. Uzun süreli kulanımlarda renk solmasına pek uğramayan pamuk vual şallar geç eskiyen yapısı sayesinde uzun yıllar rahatça kullanılabilir. Vual pamuk şalların üretim ebatları genellikle 75 x 200 boyutlarındadır. Bu nedenle tek tip şal bağlama yerine çeşitli şekillerde şal başlama olanağı sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde vual pamuk şallar birçok kıyafetle kombin yapılabilmektedir. Bütün özelliklerinin yanında rahat kullanımı pamuk şalların en çok tercih edilme sebebidir.

İnce Pamuk Şal

%  100 cotton yapıya sahip ince şallardır. Hafif yapısına rağmen tek kat kullanımlara oldukça müsaittir. Çoğu şalın aksine ince olmasına rağmen iç göstermeme özelliğine de sahiptir. Geniş kesme sahip olduğundan çoğu zaman çift kat kullanım da sağlanabilmektedir. Çift kat kullanımlarda dahi kalın pamuk şallardan daha ince görünüme sahip olmaktadır. % 100 cotton dokusu kaymalara olanak sağlamayarak rahat bir kullanım sunar. Kaymama özelliği iğne kullanımını sıfıra indirerek şallarda meydana gelebilecek dokusal bozulmaları da engeller. Mevsim seçiciliği az da olsa var olan ince pamuk şallar özellikle yaz aylarında tercih edilmektedir. İnce ve hava alabilen dokusu sayesinde yaz sıcaklarında dahi terletme yapmadan kolaylıkla kullanılabilir. Diğer şallara göre leke tutmama özelliği daha belirgindir. Bu nedenle meydana gelebilecek kirlenmelerde kalıcı iz bırakmaz. Kararma yapmayan ince pamuk şallar kolay yıkanabilir ve çok kısa sürede kurtulabilir özelliğe sahiptir. İnce pamuk şalların ter çeşidi ütülenerek kullanılabildiği gibi ütü yapılmadan da kullanılabilir. Bu nedenle günlük kullanımlarda giy çık rahatlığı sağlar. Ütü istememe özlelliği ince pamuk şalların neredeyse en çok tercih edilme sebebidir. Kolay eskimeyen yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilir.  Şal tokalarına ve mıknatıslara hassasiyet göstermez ve iz bırakmaz. Üretim ebatları genellikle 90 x 200 boyutlarındadır. Vual pamuk şalara göre eninin daha geniş tutulmuş olması ince pamuk şalların bağlama stilini de etkilemektedir. Daha fazla şal bağlama stiline elverişli yapısı ise ince pamuk şalların diğer bir tercih edilme sebebidir.

Kalın Pamuk Şal

Pamuk şallar arasında en tok duruşa şahip olan şal çeşididir. Bu nedenle kolay şekil alır ve çabuk bozulmaz. İç göstermeme özelliği ince pamuk şallara göre daha güçlüdür. İnce pamuk şalların kullanılabildiği her alanda kullanılabilir. Yapısındaki kalınlık sayesinde bünyesinde barındırdığı renkleri softlaştırır. Bu nedenle pastel tonlarını ve soft renkleri sevenler için ayrıca tercih edilir. İnce pamuk şalların aksine mevsim farkı gözetmez. Dört mevsim kolay kullanım sağlar. Kalın yapısından dolayı tek kat kullanımlara elverişlidir. Tek kat kullanılmasına rağmen iç göstermez. Kalın dokusuna rağmen hava alan yapısı ve terletmeme özelliği kalın pamuk şalların yaz aylarında da kullanılabilmesini sağlamaktadır. Tok yapısı sayesinde şalların üst ve ön kısımlarında bozulmalar ya da deformasyonlar olmaz. Bu da günlük kullanımlarda kalın pamuk şalın rahatlıkla kullanılmasını sağlar. Diğer pamuk şallar gibi şal tokası ve mıknatıslarda hassasiyet göstermez. Çabuk eskimez ve uzun yıllar kolaylıkla kullanım sağlar. İz bırakmama özelliği sayesinde leke tutmaz, kolay şekil alma özelliğiyle de bir çok şal stiline olanak sağlar. Tek tip şal kullanımından sıyrılmanızı sağlar. Kir tutmama özelliği sayesinde kolay yıkanır ve hızlı kurutulur. Üretim ebatları genellikle  90 x 200 boyutlarındadır. İnce pamuk şallarla aynı boyutlara sahip olmasından dolayı ince şallarda kullanılabilen tüm şal stilleri kalın pamuk şallarda da kullanılabilir. Pamuk şallardaki incelik ve kalınlık mevsim farkından ziyade tok duruşla ilgilidir. Kalın pamuk şallar daha çok salaş ve kalın görünüm için tercih edilirken ince pamuk şallar ipek şal görünümü için tercih edilmektedir. her iki şalda tek kat kullanılabildiği gibi çift katta tercih edilebilmektedir. Renk seçeneklerinin çok olaması ve ton farklarının pamuk şallarda daha belirgin olduğundan saten, ipek ya da diğer şal türlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Eğer tok, soft, salaş ve kolay kullanımlı bir şal tercih ediyorsanız pamuk şallar bu kullanımlar için oldukça elverişli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir