Şal

Şal Kıyafet Kombini

By  | 

Saten Şal

Saten şallar yıllar sonra güçlü bir dönüşle tekrar trend oldu. Özellikle baskılı olanları son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. 1960’lı yılların modasından ilham alınarak hazırlanan saten şallar sonbahar – kış kreasyonundan kıyafetlerle kesinlikle kombinlenmesi gereken bir şal türüdür. Kış kıyafetlerine uygunluğu sebebiyle soğuk iklimlerde yaşayanlar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Saten şallar kesinlikle yün, pamuk ya da keten kıyafetlerle kombinlenmelidir. Daha yumuşak bir görüntü elde edilmek isteniyorsa nadir de olsa saten şallar saten kıyafetlerle de tercih edilebilir. Bünyesindeki parlaklık şifon şallar kadar olmadığından şifon şallarla yapılan kombinlerin hafifletilmesi için tercih edilebilir. Bu nedenle şifon şalların kullanılabildiği her kıyafette saten şallarda kullanılabilir. Saten şallara göre renkleri softlaştıracağından daha spor kıyafetlerle de tercih edilebilir. Şal tokası, iğne vb materyallere hassasiyet göstermediğinden kıyafete uygun farklı şal stilleri denenebilir. Yine de en çok önerilen düz saten kumaşa sahip bir ucu önde bir ucu arkada olan şal stilidir. Saten şalların kullanılmaması gereken tek kumaş kesinlikle kadife olmalıdır. Kadifeler kalın saten gibi göründüğünden oluşturulacak kombin şıklıktan uzak olacağı gibi oldukça göz yoracaktır.

Pamuk Şal

Pamuk şallar, şal çeşitleri arasında en pratik kullanılabilen şallardır. Mevsim seçiciliği olmadığından yazlık ve kışlık tüm kıyafetlerle kombinlenebilmektedir . Dokusundan dolayı renkleri çok iyi yansıtan pamuk şallarda dikkat edilmesi gereken en önemli madde renk uyumunun tutturulabilmesidir. Pamuk şallar renkleri çeşitlerine göre yansıttığından her kıyafetle kombinlenebileceği gibi pamuk şal türlerine göre de kombinlenebilir. İnce vual şallar genellikle ilkbahar- yaz kreasyonuyla tercih edilmelidir. Çift kat kullanımlara uygun olduğundan kışık kıyafetlerle de tercih edilebilir. Kalın pamuk şallar kışlık kıyafetlerle kullanılmalıdır. Kalın vual ise 4 mevsim kullanılabilir. Pamuk şallar şal tokası, iğne vb materyallere hassasiyet göstermediğinden kıyafete uygun farklı şal stilleri denenebilir. Yine de en çok önerilen saten şallarda da olduğu gibi düz pamuk kumaşa sahip bir ucu önde bir ucu arkada olan şal stilidir. Her kıyafete uyabilir. Renk uyumu doğru yakalandıktan sonra pamuk şalın kullanılamayacağı kıyafet yoktur.

Şifon Şal

Şifon şallar pamuk, yün ya da kadife kıyafetler için çok uygundur. Kullanılan kıyafete yumuşaklık ve şıklık katar. Özel günlerde giyilen kıyafetlerde de tercih edilebilen şifon şallar ağır kıyafetleri dengeleyen en önemli materyaldir. Kışlık ve kalın kıyafetlerde de oldukça şık duran şifon şalın kullanılmaması gereken tek yer şifon kıyafetlerdir. Şifon kıyafetlerde kombini hafifleteceği gibi istenilen zarafeti de gölgeleyecektir. Kullanılan kıyafetin türüne göre şal seçimi oldukça önemlidir. Gerek renk uyumu gerekse şıklık için en uygun şalın seçilmesi istenilen sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Dokusu itibariyle parlak olan şifon şallar hangi rengi tercih ederseniz edin parıltılı bir görüntü oluşturacaktır. Kıyafetlere hava ve hareket katmak için en doğru tercih şifon şal olmakla birlikte şifon şallarla kullanılacak kıyafetlerin daha sade ve daha düz olmasına dikkat edilmelidir. Şifon şallar ince bir yapıya sahip olduğundan tek kat kullanılmamalıdır. Ayrıca sonbahar- kış kreasyonundan kıyafetlerle kombinleneceğinden şifon şalların çift kat kullanılması oldukça yerinde bir tercih olacaktır. İsteğe göre tek kat kullanılabilse de tok duruş için kesinlikle çift kat kullanımlar önerilmektedir. İğne vb materyaller şalı deforme edeceğinden kalın, boğazlı, kışlık kazaklarla kullanılmalıdır. Boğun kısmı çifte düşürülerek daha şık bir görüntü elde edilebilir.

Kadife Şal

Velvet’in kış modası ile doğrudan bağlantısı olan kadife şallar bone olarak kullanıldığı gibi düz şal olarak da kullanılmaktadır. Kadife şallar genellikle özel gecelerde, davetlerde vb günlerde tercih edilmelidir. Kullanacağınız şalın dokusu ister şeritli olsun ister düz olsun kadife, ipek, şifon veya pamuk gibi daha hafif malzemelerle çok uyumlu olan ve kıyafetlere parlaklık veren bir şaldır. Diğer şal türlerine göre daha çok mevsim seçiciliği vardır. Bu nedenle ilkbahar- yaz kreasyonundan kıyafetlerle kombinlenmesi oldukça önemlidir. Yazlık ince kıyafetleri yumuşatmak ve aynı zamanda kıyafete zarafet katmak için tercih edilecek ilk şaldır. Renklerin softluğundan dolayı yumuşak aynı zamanda şık kombinler oluşturulabilmesi için oldukça elverişlidir. Sanılanın aksine spor kıyafetlerle de oldukça uyumludur. Günlük kıyafetlerde de tercih edilebilir. Özellikle yazlık ve ince kıyafetler için kıyafete hava katabilecek bir yapıya sahiptir. Kadife şalların renk seçiciliği olmasa da kadife şallara en çok yakışan renk şüphesiz ki hakidir. Bu nedenle haki renk şala uygun olabilecek tüm mevsimlik kıyafetlerle kullanılabilir. Tek kat kullanımlarda dahi tok duruşu elde ettiren kadife şallar çift kat kullanıldıklarında ektra tafta bir görünüm oluştururlar. Bu nedenle çok ince kıyafetlerde kesinlikle çift kat kullanılmalıdır. Diğer şallara nazaran şal tokası, şal iğnesi hassasiyeti yoktur. Bu nedenle her şal stiline uygundur. Üstelik özel davetlerde ya da özel gecelerde kadife şallar çeşitli rozet ya da broşlarla da zenginleştirilebilir.  Kadife şalların kullanılmaması gereken kıyafet türü ise kesinlikle kalın, kışlık kıyafetlerdir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir