Silk Scarves

İPEK ŞAL/EŞARP

By  | 

DOĞAL İPEK NASIL ELDE EDİLİR?

İpek, ipek böceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir liftir. İpek en çok dut ipek böceğinden elde edilir. Bu böceğin dişisi 200-500 yumurta bıraktıktan sonra ölür. Yumurtalardan çıkan minik tırtıllar dut yaprağıyla beslenir. Hızla büyüyerek 20 ila 30 gün arayla 7-8 santimetreyi bulur. Büyümesi tamamlanınca yemeyi bırakır üst dudağındaki delikten iplik halinde zamk gibi bir sıvı çıkararak kozasını örmeye başlar. Tırtıl önce kozanın dış kısmını sonra da kendi vücudunun etrafını örmeye devam eder ve gözden kaybolur. Örme işlemi tamamlanmış koza kendi haline bırakılırsa iki üç hafta içinde tırtıl kelebek haline gelerek ördüğü kozayı parçalar ve dışarı çıkar. Bu yüzden tırtıllar kelebek olmaya yakın ördükleri kozaları kendileri parçalamadan, kozalar sıcak suya atılır veya sıcak su buharına tutularak içerideki tırtıl öldürülür. Böylece ipek kozaları elde edilir. Bu kozalardan ise ince tel şeklinde ipek lifleri çıkarılıp ham ipek üretimine başlanmış olunur.

Koza, üst üste yerleşmiş ipek ipliği ta­bakasından oluşan oyuk bir yumaktır. Tabakaların birbirine yapışma­sı, iplikler üstünde fibroinden oluş­muş gerçek ipeği örten ve serisin adı verilen zamklı bir maddenin bulunma­sından kaynaklanır. Serisin sıcak alkali banyosunda eritilir. Kozanın ağırlığı 1,25-2,5 gramdır, koza­yı oluşturan ipek ipliklerinin uzunlu­ğu 500-600 metre, çapı milimetrenin bin­de 20-30’udur. Ham ipek parlak, çok da­yanıklı (dayanıklılığı hemen hemen çeliğe yakındır) ve çok esnek bir do­kuma maddesidir. Ham ipek ne boyanabilir ne de ağartılabilir, çünkü bu yönde yapılacak herhangi bir iş­lem ipek ipliklerine dayanıklılığını ka­zandıran ve ipliklerin birbirine yapış­masını sağlayan serisinin yok olması­na neden olur.

İPEK ŞAL/EŞARP TERCİHİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

ipek şal ile ilgili görsel sonucu

-Parlaklığı kendine ait olmalı.

-Hacimli duruşa sahip olmalı.

-Yumuşak ve kolay şekil alabilir olmalı.

-Tok duruşlu olup, kat izi bırakmamalı.

-İpek şalın püskülleri sık dokunmuş olmalı.

-Satın alınacak şalın etiket üzerinde özellikleri belirtilmiş olmalı.

-Kombin edilecek kıyafete dikkatli karar verilmeli, ten rengi ile doğru orantılı renk seçimi yapılmalı.

%100 İpek Şallar, ipek karışımlı ve ipek olmayan şallara göre daha parlaktır fakat bu parlaklık, üreticiye göre değişir. Piyasada var olan tesettür örtülerinin çeşitliliği sizi bu hususta yanıltabilir. Hakiki ipek şalların kendinden parlak bir görüntüye sahip olması sizi yanıltmasın piyasada sahte üretimle karşılaşmanız oldukça mümkün.

İpek şallar genellikle farklı kombinlere uyum sağlaması amacıyla
önü ve arkası kullanılabilen kumaşlardan çift dokuma olarak üretilir. Sizde çift dokuma tercihinizle tek bir şal ile iki farklı renk kullanımına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ipek şallar farklı motifllerde, desenli, çizgili, ekose tarzda da üretilmektedir.

İPEK ŞAL/EŞARP KULLANIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

%100 İpek şallarda tüylenme riski bulunduğu için uzun süreli kullanımdan ve yıkamadan sonra kumaş yüzeyinde tiftiklenme ve tüylenme oluşabilir. Yüksek kaliteli ipek şallar tüylenme konusunda diğer üretimlere göre daha dayanıklıdır. Yıpranma ihtimali gözünüzü korkutmasın, iyi bir kullanımla ipek kumaşınızın yıpranma riskini azaltabilirsiniz. Kumaşın yıpranma oranını önceden kestirmeniz zor olacaktır, bu hususta satın alırken kesinlikle etiket üzerinde belirtilen kullanım talimatının dışına çıkmayınız.

YAKLAŞAN MEVSİME UYGUN SİZİN İÇİN DERLEDİĞİMİZ 4 İPEK ŞAL/EŞARPTA SONBAHAR RENGİ

ZEYTİN DALI: YEŞİL

YAPRAK KURUSU: TURUNCU

GÜN IŞIĞI: KUM BEJİ

TOPRAK KIZILLIĞI: KAHVERENGİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir