Ferace

Ferace Çeşitleri

By  | 

SATEN FERACE

Saten feraceler uzun yıllar önce en sık kullanılan feraceler arasında olan günümüzde ise yeniden kullanılmaya başlanılan ferace çeşitlerindendir. Özellikle desenli olan feraceler son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Üretiminde ve muhafazakâr giyimde yeniden gündeme gelmesinde 1960’lı yılların modasından ilham alınması dikkat çekmektedir. Saten feraceler sonbahar – kış kreasyonundan şallarla kesinlikle kombinlenmesi gereken bir ferace türüdür. Genellikle özel günlerde ve gecelerde, davetlerde ve balolarda kullanılan ferace çeşididir. Gece şıklığı tesettür stiline en uygun feracedir. Kullanılacak renge ve dokusundaki detaylara göre kıyafetteki ağırlık ayarlanabildiğinden çoğu önemli gecede rahatlıkla tercih edilmektedir. Kış aylarına uygunluğu sebebiyle soğuk iklimlerde yaşayan bireylerce oldukça sık tercih edilmektedir. Saten feraceler kesinlikle yün, pamuk ya da keten başörtüleriyle kombinlenmelidir. Daha yumuşak bir stil elde edilecek ise kombinde nadir de olsa saten böşörtüleri saten feracelerle tercih edilebilir. Dokusundaki parlaklık şifon başörtüleri kadar olmadığından şifon başörtüleriyle yapılan eşleştirmelerin hafifletilmesi için kullanılabilir. Bu sebeple şifon feracelerin kullanılabileceği her başörtüsüyle saten dokulu yardımcı aksesuarlarda kullanılabilir. Şifon feracelere göre renkleri softlaştırdığından daha çok ağır oluşturulacak kombinlerde tercih edilmelidir. Ferace rozeti, iğne vb materyallere hassasiyet göstermediğinden ferace modeline uygun farklı aksesuar kullanımları denenebilir. Saten feracelere hemen her başörtüsü uygun olmaktadır. Yine de en fazla önerilen böşörtüsü kullanımı şallardır. Şal modellerinden ise düz saten kumaşa sahip bir kenarı önde bir kenarı arkada olan şal stilidir. Saten feracelerde kullanılmaması gereken tek şal kumaşı kesinlikle kadife olmalıdır. Kadifeler kalın saten gibi göründüğünden meydana gelecek kombin şıklıktan uzak olacağı gibi oldukça göz yorucu olacaktır. Saten feracelerle sıklıkla gece şıklığı tesettür stili oluşturulacağın küçük taşlı fantezi çantalar tercih edilmelidir. Ayakkabı seçimleri kesinlikle kullanılan çanta modeline göre yapılmalıdır. Taşlı fantezi çantalarla stiletto kullanılırken bilek çantalarında açık ayakkabılar tercih edilmelidir.

PAMUK FERACE

Pamuk feraceler, ferace çeşitleri arasında en pratik kullanılabilen feracelerdir. Giy- çık modasında sıklıkla kullanılan pamuk feracelerle günlük- rahat tesettür stili kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Kombinlemesi oldukça kolay olan feracelerin mevsim seçiciliği olmadığından yazlık ve kışlık tüm şallarla kullanılabilmektedir. Dokusundaki pamuk liflerinden dolayı renkleri çok iyi yansıtmakta olan pamuk feraceler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli madde ferace- çanta ayakkabı ve şal kombinindeki renklerin birbirine uygun seçilebilmesidir. Pamuk feraceler renkleri modellerine göre yansıttığından her şalla kombinlenebileceği gibi pamuk şal türlerine göre de kombinlenebilmektedir. İnce vual feraceler genellikle ilkbahar- yaz kreasyonlarında tercih edilmektedir. Çift kat ferace dikimlerine uygun olduğundan kışlık şallarla da tercih edilebilir. Kalın pamuk feraceler kışlık başörtüleriyle çok sık tercih edilmemelidir. Kalın vual feraceler ise dört mevsim kullanılabilen ferace çeşitlerindendir. Pamuk feraceler; ferace rozeti, iğne vb materyallere hassasiyet göstermediğinden ferace modeline uygun farklı aksesuar kullanımları denenebilir. Pamuk feracelere başörtüsü olaran şallarda eşarplarda uygun olmaktadır. Oluşturulmak istenilen tesettür stiline göre başörtüsü seçimi yapılmalıdır. Ağır bir hava isteniliyorsa eşarp kullanılmalıdır. Salaş, oversize ya da günlük kullanılabilecek ferace modellerinde ise şal kullnımı önerilmektedir. Pamuk vual, ipek ve tahta şallar pamuk feraceye en uygun başörtülerindendir. Ayrıca pamuk feraceler her şal modeline uygundur. Renk uyumu doğru yakalandıktan sonra pamuk feracelere kullanılamayacak şal yoktur. Pamuk feracelerde çanta ve ayakkabı seçimi oluşturulacak stille doğru orantılı olmalıdır. Spor tesettür stili için büyük deri çanta ve günlük ayakkabılar kullanılabilir. Gece şıklığı için fantezi çanta ve taşlı ayakkabılar uygun olacaktır. Oversize stil için ise yumuşak deri çantalar ve corcuk tarzı ayakkabılar doğru seçim olacaktır.

ŞİFON FERACE

Şifon feraceler pamuk, yün ya da kadife şallar için çok uygun ferace çeşitlerindendir. Oluşturulan kombine yumuşaklık ve şıklık katar.  Özel günlerde, gecelerde, balolarda ve mezuniyet törenlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.  Şifon feraceler ağır başörtülerini dengeleyen en önemli materyallerdendir. Kışlık ve kalın şallarda da oldukça şık duran şifon feracelerin kullanılmaması gereken tek yer şifon şallardır. Şifon şallar kombini hafifleteceği gibi istenilen zarafeti de gölgeleyecektir. Kullanılan feracenin kesimine göre şal seçimi yapılmalıdır. Gerek renk uyumu gerekse şıklık için en uygun şalın seçilmesi istenilen sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Dokusu itibariyle parlak olan şifon feraceler hangi rengi tercih ederseniz edin parıltılı bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Kıyafetlere hava ve hareket katmak için en doğru tercih edilecek şifon şallar feracelerle kombinleneceği zaman kullanılacak feracelerin daha sade ve daha düz olmasına dikkat edilmelidir. Şifon feraceler ince bir yapıya sahip olduğundan tek kat dikimlere uygundur. Ayrıca sonbahar- kış kreasyonundan başörtüleriyle kombinleneceğinden şifon feracelerin çift kat dikilmesi oldukça yerinde bir tercih olacaktır. İsteğe göre tek kat dikildiğinde güzel bir görüntü elde edilebileceği gibi tok duruş için kesinlikle çift kat dikimler önerilmektedir. Ferace rozeti, iğne vb materyallere hassasiyet gösterme özelliği olmadığından ferace modellerine en uygun aksesuar kombin için seçilebilir . Şifon feracelere başörtüsü olarak şallarda eşarplarda uygun olmaktadır. Oluşturulmak istenilen tesettür stiline göre başörtüsü seçimi yapılmalıdır. Ağır bir hava isteniliyorsa eşarp kullanılması önerilmektedir. Salaş, oversize ya da günlük kullanılabilecek ferace kombinlerinde ise şal kullanımı tavsiye edilir. Çanta ve ayakkabı seçimi ferace modeline göre seçilecek olsa da şifon feracelere genel olarak taşlı küçük çantalar ve bilek çantaları uygun olacaktır. Ayakkabı olarak da stiletto kullanımı şifon feraceler için doğru bir tercih olacaktır.

KADİFE FERACE

Velvet’in kış modasıyla doğan kadife feraceler günlük kullanımlarda giy- çık olarak kullanılabilen şık ferace çeşitlerindendir. Kadife feraceler genellikle özel gecelerde, davetlerde, balolarda, mezuniyetlerde vb günlerde tercih edilebilecek ferace çeşitlerindendir. Kullanacağınız feracenin modeli ister şeritli olsun ister düz olsun kadife, ipek, şifon veya pamuk gibi daha hafif başörtüleriyle kombinlenebilir. Çoğu başörtüsüne çok uyumlu olan ve tesettür stiline parlaklık veren bir feracedir. Kadife feraceler; ferace rozeti, iğne vb materyallere hassasiyet göstermediğinden ferace modeline uygun farklı aksesuarlarla kullanılabilirler. Pamuk feracelere başörtüsü olarak şal kullanımları da eşarp kullanımları da uygun olmaktadır. Komini yapılmak istenilen tesettür stili doğrultusunda başörtüsü seçimi yapılmalıdır. Ağır bir tesettür stili oluşturulmak isteniliyorsa eşarp kullanılması tavsiye edilmektedir. Salaş, oversize ya da günlük kullanılabilecek ferace modellerinde ise şal kullanılması önerilmektedir. Pamuk vual şallar, ipek ve tahta şallar kadife feracelere en uygun başörtülerindendir. Ayrıca kadife feraceler her şal modeline uygundur. Renk uyumu doğru seçildikten sonra kadife feracelerin kombinlenemeyeceği şal yoktur. Kadife feracelerde çanta ve ayakkabı kullanımı oluşturulmak istenilen stile uygun olmalıdır. Spor tesettür stili oluşturulmak isteniliyorsa orta büyüklükte deri bir çanta ve günlük ayakkabılar kullanılabilir. Gece şıklığının yakalanabilmesi için fantezi çantalar ve taşlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Oversize stil oluşturulmak isteniliyorsa yumuşak deri çantalar ve süet tarzı ayakkabılar tercih edilebilir. Kadife feracelerin diğer ferace türlerine göre daha çok mevsim seçiciliği bulunmaktadır. Bu sebeple ilkbahar- yaz kreasyonlarından başörtüleri ve aksesuarlarla kombinlenmesi oldukça önemlidir. Yazlık ince kıyafetlerin yumuşatılabilmesi ve aynı zamanda kıyafet tarzına zarafet katılması için tercih edilmesi gerekilen ilk ferace çeşididir. Bünyesindeki renklerin softluğundan kaynaklı yumuşak aynı zamanda şık kombinler oluşturulabilmesi için oldukça elverişli bir ferace tarzıdır. Sanılanın aksine spor tesettür stili için de oldukça uygundur. Günlük kullanımlarda ya da giy- çık kreasyonlarında da tercih edilmektedir. Özellikle yazlık ve şallar kullanıldığında kombine  hava katmak için kullanılan feracelerdir. Kadife feracelerin renk seçiciliği olmasa da kadife feracelere en çok yakışan renk şüphesiz ki zümrüt yeşilidir. Bu sebeple zümrüt yeşili feracelere uygun olabilecek tüm mevsimlik şallarla kullanılabilir. Tek kat dikimlerde dahi tok duruşu elde ettiren kadife feraceler çift kat dikildiklerinde ektra tafta bir görünüm meydana getirirler. Bu sebeple çok ince kumaşlarda kesinlikle çift kat dikilen feraceler kullanılmalıdır. Diğer feracelere nazaran ferace rozeti, ferace iğnesi hassasiyeti bulunmamaktadır. Bu nedenle hemen her aksesuarın kullanımına uygundur. Bu nedenle kadife feracelerle istenilen şıklık elde edilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir