Bambu İpek Şal/Eşarp

BAMBU İPEĞİ ŞAL/EŞARP

By  | 

Dünyada hızla yayılan sağlıklı yaşam trendi, tekstil sektörünü de her geçen gün etkilemeye devam ediyor. İç ve dış giyim ürünleri, banyo takımları, paspas, battaniye, havlu, tişört, çorap ve özellikle yazlık giysi üretimi derken bambu artık tesettür alanına da girmiş bulunmakta. İçinde hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal bir iplik olan bambu kumaşını ipek şal/eşarp kategorisinde gelin birlikte inceleyelim.

BAMBU İPLİĞİ NEDİR, NASIL ÜRETİLİR?

Bambu Çin’de yetiştiriliyor ve Türkiye’de iplik haline getiriliyor. Doğal ipliklerin hammaddesi olarak kullanılan bambu ağaçları, dilim dilim kesildikten sonra modifiye edilip hamurlaştırılarak elyaf haline getiriliyor. Sonra elyaflarından ayrıştırılıyor ve çeşitli makinelerde teknik işlemlerden geçirilerek ipliğe dönüştürülüyor. Bu işlemler esnasında ipliklerin tamamen doğal ve saf kalmasına özenle dikkat ediliyor. 

Bambu ipliği, doğal yapısı gereği beyaz ve ince bir ipliktir. Çok ince olmasına karşın yıpranmaya dayanıklı ve fazla sağlamdır. Bu sebeple bambu ipeğinden üretilen şal ve eşarplar yapı gereği çok ince olmalarına rağmen oldukça dayanıklıdır. Parlak dokusu sayesinde özel davetler için son günlerde çok sık tercih sebebi olan bambu ipeği uzun yıllar kullanılabilme özelliğe sahiptir. İç göstermez tok duruşlu yapısı sayesinde çift katlama yapmadan tek kat olarak da kullanılabilmektedir.

Bugüne kadar, üretici tarafından maliyeti düşük olması sebebiyle üretimde kimyasal maddelerle elde edilen bir çok özellik artık kimyasallara ihtiyaç duymadan organik giyimde doğadan elde edilen ipliklerle sağlanıyor. Ağaçlardan elde edilen kumaşların farkını anlamanın en kolay yolu dokunmak. İpeksi, hafif ve yumuşak dokular insanı fazlasıyla etkiliyor. Piyasadaki benzeri diğer ürünlerden fiyat olarak hiçbir farkı yok. Ayrıca özel bir bakım ya da temizleme de gerektirmiyor. Üstelik çok daha ipeksi, çok daha parlak…

BAMBU İPEĞİ ÖZELLİKLERİ:

Bambu ipeğinden üretilen şal ve eşarplar antibakteriyel özelliğe sahiptir. Cilt alerjilerine kesinlikle yol açmamaktadır. Elastik yapısı kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Tercih edilen şal ve eşarp kullanma stillerinin hemen hemen hepsi bambu ipeği şal ve eşarplarda kullanılabilmektedir. Yumuşak bir dokuya sahip olmasına rağmen uzun süreli kullanımlara oldukça dayanıklıdır. Hafif olma özelliği sayesinde başınızda ağırlık yapmaz. Bambu ipeğinden üretilen şal ve eşarplar diğer şal ve eşarp türlerine göre daha fazla serinlik veren saten benzeri bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bambu ipeği şal ve eşarplar yaz aylarında hiç tereddüt etmeksizin kullanılabilmektedir. Terletme yapmaz, vücutta gerçekleşen nemi çok hızlı çeker, üstelik nem çekme özelliği bambu ipliğinden üretilmiş şal ve eşarpların yumuşaklığını etkilememektedir. Bambu ipeğinin emicilik özelliğinin yüksek olması şal ve eşarplarınızın renklerine de yansımaktadır. Diğer şallara göre daha canlı renklere sahip olan bu kategoriye ait eşarp ve şallar uzun süreli kullanımlarda solma yapmamaktadır. Ayrıca bambu ipeği şallar Ultraviyole (UV) ışınlarını yansıtma özelliğine sahiptir. Bu nedenle günlük yaşamda gönül rahatlığıyla bambu ipliğinden üretilen şal ve eşarplarınızı kullanabilirsiniz.

SONBAHAR MEVSİMİ İÇİN BAMBU İPEK ŞAL/EŞARP RENK TERCİHİ:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir